ایده و اجرا (کارآفرینی در ایران)

Print Friendly, PDF & Email

در خارج از کشور تحصیل کرده ام و حالا می خواهم در کشورم یک بیزنس راه بیاندازم.

از کجا شروع کنم؟

این همه ایده در بازار ایران وجود دارد اما کدام برای من مناسب تر است؟

آیا حتما باید سرمایه زیاد داشته باشم؟  کسی منو حمایت می کنه؟

به عنوان یک نکته کلی، کارآفرینی و شروع یک کسب و کار جدید در ایران با کشورهای توسعه یافته یک تفاوت اساسی دارد؛ در کشورمان که درحال توسعه است ما مشکل کمبود ایده نداریم بلکه هزاران ایده و فرصت بکر و دست نخورده وجود دارد که نیاز به بستر سازی دارد اما در کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا به علت اینکه بسیاری از ایده هایی که در کشور ما بکر به حساب می آیند در آنجا مدتهاست پیاده سازی شده اند و به دلیل رقابت زیادی که بین شرکت ها وجود دارد، داستان کاملا متفاوت است. بنابراین بسیاری کتابهای کارآفرینی که برای بازار کشورهای توسعه یافته نوشته شده اند را نمی توان بطور مستقیم و بدون بومی سازی در ایران استفاده کرد. همینطور قوانین حمایت از کارآفرینان، برندها و بطور کلی مالکیت معنوی نیز در کشورهای توسعه یافته بسیار کامل تر و اطمینان بخش تر از شرایط موجود در ایران است.

اشتباه رایج  برای شروع کسب و کار جدید، تمرکز بیش از حد بر روی ایده است. می گوییم فلانی را می بینی موفق شد الان همه میشناسنش، اون ایده ی خیلی خوب داشت پس منم باید ایده ی خیلی خاص داشته باشم تا موفق بشم.

ما فقط آنهایی را می شناسیم که ایده خوب داشته اند و اجرای خوب هم داشته اند و در نهایت موفق و مشهور شده اند اما بسیاری فلانی هایی که ایده های حتی خیلی بهتر داشتند را نمی شناسیم چون آنها موفق نشده اند و نتوانسته اند ایده هایشان را در عمل به درستی اجرا کنند بنابراین نه تنها امروز کسی آنها را نمی شناسد بلکه نتوانسته اند چیزی از خود خلق کنند که باقی بماند.

زمان راه اندازی یک کسب و کار عموما با طوفان مغزی و روشهای دیگر سعی می کنیم انباری از ایده های مختلف بدست آوریم تا در نهایت از میان آنها انتخاب کنیم. بنظر می رسد که ایده خوب تنها ۱۰ درصد موفقیت ما را می تواند تضمین کند و باقی ۹۰ درصد در گرو نحوه اجرای آن ایده می باشد.

توجه به این موضوع که منابع ما از جمله دانش فنی، تجربه، روابط کاری و موارد دیگر در کدام بخش از بازار متمرکز است در کنار این مطلب که علایق کاری ما چه هستند و اینکه در بازار چه نیازی وجود دارد که نیاز به تامین شدن دارد، در مجموع می تواند جهت گیری مناسبی به انتخاب ایده ها و نحوه اجرای آنها ارائه نماید.

بدین ترتیب در انتخاب ایده اولیه نه فقط جذابیت اولیه خود ایده بلکه استراتژی های اجرا و مزیت رقابتی احتمالی نیز درنظر گرفته می شوند و لذا قدرت اجرای کارآفرینان بسیار افزایش می یابد.

در واقع از وجه اشتراک منابع شخصی به علاوه علایق و ترجیحات شخصیتی (شخصیت شناسی MBTI) با نیازها و خلاهای موجود در بازار که افراد حاضرند برای آن هزینه کنند به عنوان یک مزیت استراتژیک استفاده می شود که به راحتی قابل تقلید و پیاده سازی توسط دیگران نخواهد بود.

کارآفرینی در ایران

کارآفرینی در ایران

 

“کیارش عباس زاده”

پروفایل لینکداین

اشتراک مطلب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
10 − 8 =


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Cheap Yeezy Boost 350 V2 Yecheil The Pisanis are a hockey family as well. Blair/John Nolen intersection: This project is for replacing pavement, curb, gutter, and sidewalk at the intersection of Blair Street and John Nolen Drive. To 6., and amending Section 28.185(7)(b) of the Madison General Ordinances to add a Demolition and Removal standard requiring the Plan Commission to consider the proposed impact of a building relocation on city terrace trees.Cheap Yeezy Boost 350 V2 Sizing Madison residents may also bring their Christmas trees to one of the Streets Division drop off sites. During the deliberations, Nawaz said that an irreversible process of elimination of militants had started. Roof, plumbing, structural, HVAC). He promises that Sony will continue to innovate with the new system allowing fans to enjoy unique experiences.. A key component of our strategic plan is to significantly increase our number of exceptional graduate students, and our commitment to world class research. Pizza Hut is also very popular, and is Adidas Yeezy Boost 350 V2 Blue Tint in the "fine dining" category.