اوژن استوار : به آنچه دوست دارید بپردازید | آکادمی مجازی بازاریابی،مرجع بازاریابی نوین

اوژن استوار : به آنچه دوست دارید بپردازید

Print Friendly, PDF & Email

ozhanدر مقالات پیشین باورها و عادات گذشتگان درباره کسب دانش ، فنون و موفقیت در کسب و کار را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که خودمان باید مسیر زندگی مان را مشخص نماییم. لازمه این امر “خودشناسی” است که به این منظور خلاصه ای از روش های شناخت مهارت ها و علایق را بررسی کردیم. در این مقاله قصد داریم اهمیت پرداختن به کارهای مورد علاقه مان را روشن سازیم.

چرا باید در دوران تحصیل و کارآموزی به سوی مهارت هایی برویم که به آنها علاقه داریم؟

موارد بسیاری را دیده ام که فردی بعد از شرکت در کنکور، رتبه مناسبی را جهت ورود به رشته مورد علاقه خود کسب نکرده ، در نتیجه تصمیم گرفته است به رشته‌ی تحصیلی دیگری وارد شود و در نهایت این امر باعث ورود او به کسب و کاری شده که علاقه ای به آن ندارد.
چنین تصمیمات اشتباهی می تواند علل مختلفی داشته باشد. از جمله محدودیت مالی و نیاز به کسب و کاری جهت امرار معاش، محدودیت زمانی برای آقایان که در صورت عدم موفقیت در کنکور بایستی به خدمت سربازی بروند، رقابت های ناسالم دوستی و فامیلی که فرد را مجبور به ورود به دانشگاه در هر رشته و با هر شرایطی می کند، نیاز به کسب مدارج بالاتر جهت افزایش حقوق و مزایا، عدم آگاهی و شناخت کافی از علایق خود و هزاران دلیل دیگر که مسیر زندگی و کسب و کار فرد را تغییر می دهند.

این دلایل و شرایط گاهی به صورت اجباری روی تصمیمات ما تاثیر می گذارندو باعث می شوند ما در مسیری قدم بگذاریم که مطابق با علاقه مان نیست، اما عموما نا آگاهی و عدم تمایل به مبارزه با مشکلات ما را در مسیر تصمیمات نامطلوب و خلاف میل قرار می دهد.

اهداف ارزشمند زمانی به نتیجه می رسند که سخت کوشی، از خود گذشتی و ایمان به هدف در فرد وجود داشته باشد. اگر وضع مالی مناسبی نداریم می توانیم با تغییر عادات خرید و قناعت در زندگی روزمره ، پولی را پس انداز کرده و با آن در دوره آموزشی مورد علاقمان شرکت کنیم و یا از زمان استراحت و تفریح خود کم کنیم و ساعات بیشتری را به کار و تحصیل اختصاص دهیم. چنین تصمیماتی تنها با عشق، یعنی علاقه شدید قلبی به هدفی که در پیش گرفته ایم حاصل می شود.

کنترل افکار در این مسیر نقش بسیار مهمی دارد. استقامت و حفظ روحیه ی سخت کوشی و به نوعی جنگجویی تا لحظه دست یابی به هدف با کنترل افکار حاصل می شود. برای این منظور باید همواره به یاد اهدافمان باشیم تا علاقه و هیجانی که برای رسیدن به آن داریم تشدید شود. به نتیجه ای که بعد از گذراندن سختی ها بدست می آوریم فکر کنیم و نگذ اریم افکار مایوس کننده به سراغ ما بیاید. در زمان برنامه ریزی و انتخاب فعالیت هایی که قصد انجام آنها را داریم، همواره در نظر داشته باشیم که این فعالیت به چه میزان ما را به هدفمان نزدیک می سازد. و با چنین افکاری علاقه و انگیزه انجام کار را در خود تقویت نماییم.

مهارت و علاقه هر فرد رابطه مستقیمی با پیشرفت او دارد، مهارت‌ها معادل با وظایفی است که فرد می‌تواند آنها را بطور موفقیت آمیز در هر شغل انجام دهد. توجه به مهارت ها بسیار با اهمیت بوده زیرا زمانی که شما کاری را با موفقیت انجام می دهید علاقه تان نسبت به آن کار بیشتر می شود. در صورتی که علاقه و مهارت در یک راستا قرار گیرد، ایده هایی جهت پیشبرد هر چه بهتر کار به سراغ شما می آید.

امیدوارم بتوانیم شرایطی را فراهم نماییم که در راستای علاقه مان تحصیلات و کسب و کار خود را پیش برده و موفق شویم.

این مطلب ادامه دارد …

نویسنده : اوژن استوار

اشتراک مطلب: