آزمون مدیریت و رهبری کسب و کار

Print Friendly, PDF & Email

تفاوت مدیریت و رهبری در کسب و کار، موضوعی است که بارها به آن پرداخته‌ام. دنیای تجارت هم به مدیران توانمند و هم رهبران فرهمند و کاریزماتیک نیازمند است.
در واقع دنیای تجارت سرشار از مدیران ورهبران با توانمدیهای متعدد است که هر یک در موفقیت سازمان ایفاگر نقش حیاتی هستند. اما به ندرت می‌توان افرادی را یافت که همزمان دارای ویژگیهای شخصیتی مدیریت و رهبری باشند.
هر یک از ما خود را شایسته‌ی کدام نقش می‌دانید؟ مدیریت و یا رهبری کسب و کار؟ آزمون ۱۰سوالی  که در ادامه می‌خوانیم  به ما در رسیدن به موفقیت و رضایت شغلی کمک می‌کند. بدیهی است که پاسخ صادقانه به سوالات، به درک بهتر تیپ مدیریتی می‌انجامد.

مدیر یا رهبر؟ نقش شما درکسب و کارتان چیست؟
پاسخ سوالات زیر را به دقت بدهید:
۱٫ صبح روز برگزاری یک جلسه مهم  و بزرگ، دو نفر از اعضای کلیدی تیم سازمان‌تان اطلاع می‌دهند که به دلیل بیماری قادر به شرکت در جلسه نیستند. شما:
الف- با آنها تماس می‌گیرید و به شدت تشویق‌شان می‌کنید که هر طور شده در جلسه حضور یابند.
ب- بی‌خیال آنها می‌شوید و با بقیه تیم خود برای هر چه آماده‌تر شدنشان کار می‌کنید.
ج- درخواست می‌کنید که اعضا برای ۵ دقیقه دور هم جمع شوند و مسئولیتهای فرد غایب را میان خود تقسیم کنند
د- از مورد اعتماد‌ترین هم تیمی خود می‌خواهید که او وظایف افراد یا فرد غایب را عهده‌دار شود.

۲- درست حین زمانی که سخت مشغول کار بر روی پروژه‌ای اساسی هستید، لوله‌ی آب اتاق می‌ترکد و آب همه جا را بر می‌دارد به گونه‌ای که  ممکن است  کامپیوترها را دچار مشکل کند. شما:
الف- در اینترنت و با بصورت تلفنی جویای راه‌حل فوری می‌شوید. و خود دست به کار می‌گردید تا تیم کمترین آسیب را ببیند و در کار خود دچار وقفه نشود.
ب- فوراً با یک لوله کش تماس می‌گیرید و خود بالای سر او می‌ایستید، تا به سرعت کار را تمام کنند.
ج- افراد را جمع می‌کنید و نظر آنها را در خصوص راه‌حل جویا می‌شوید.
د- برای جلوگیری از ایجاد خلل در روند انجام کار از اعضاء می‌خواهید که وسایل خود از جمله لب‌تاپهایشان را بردارند و  در جای دیگری مستقر شوند (مثل یک رستوان در نزدیکی محل کار).

۳٫ فرض کنید یکی از وظایفتان برگزاری جلسات فصلی و تعیین خط مشی‌هایی برای ادامه‌ی سال است. اهم مطالبی که در جلسه مطرح می کنید تأکید بر:
الف- این است که چه تیم فوق‌العاده ای  دارید و چقدر از کارکردن با ایشان لذت می‌برید.
ب- این است که دنبال کردن فرآیندها و اهداف سازمان برای ارتقاء بهره‌ وری چقدر برای تیم ارزشمند است.
ج- اهمیت کلیه کارکنان در، از آن خود کردن فرآیند فروش و تفکر خلاقانه تا چه میزان است.
د- پیشرفت‌های فعلی چگونه به هموار کردن مسیر برای آینده می‌انجامد.

۴٫ کارمندانی که در دفتر قدم می‌زنند، معمولاً من را در حالتی می‌بینند که غرق در خواندن :
الف- سیاستها و فرآیندهای سازمانی هستم تا آنها را به روز نگه دارم.
ب- آخرین مجلات  و کتابهای صنعت مربوط به خودم هستم.
ج- زندگی نامه‌ی فردی هستم که الهام بخش زندگیم بوده است.
د- گزارشات و اخبار سایت‌های خبری و جدیدترین روندهای بازار هستم.

۵٫ تیم با یک مسأله جدی دست به گریبان شده به همین دلیل اعضاء را به یک جلسه فرا می‌خوانید، در پایان واکنش اعضاء تیم چگونه است.
الف- آرام و بی‌هوا به میزهای خود برمی‌گردند. کمی احساس دستپاچگی  دارند اما آرام‌تر از قبل هستند.
ب- کامپیوترهای خود را روشن می‌کنند و شروع به انجام اقداماتی می‌کنند که در جلسه مقرر شده است.
ج- با ایده‌ها و پیشنهادات خود در بحث وارد می‌شوند.
د- با یک شور و شوق ذاتی پشت میزهای خود باز می‌گردند و آماده‌اند که پس از رسیدن به بن‌بست، شروعی تازه را تجربه کنند.

۶٫ در ارزیابی‌های دوره‌ای خود متوجه می‌شوید که قابلیت‌ها و عملکرد تیم بیش از انتظارات بوده است. شما:
الف- به پاس این اتفاق آنها را به ناهار دعوت می‌کنید.
ب- یک سخنرانی تأثیرگذار کرده و از تک تک اعضاء قدردانی می‌کنید.
ج- در یک مراسم قدردانی، شاخص تعیین عملکرد برای فصل آتی را مشخص کنید.
د- برای تعیین یک هدف با قابلیت بالاتر و پرچالش‌تر برنامه‌ریزی می‌کنید.

۷٫ آخر هفته پس از یک هفته خستگی و کار بی‌امان اما سودمند فرا می‌رسد در حالی که شما:
الف- تصمیم می‌گیرید که به عنوان جایزه به خودتان جمعه را حسابی استراحت کنید.
ب- قبل از ترک محل کار در روز پنج‌شنبه به همه اعضای تیم خسته نباشید می‌گویید و آرزوی آخر هفته‌ای خوش  برایشان می‌کنید.
ج)جمعه را صرف ایده‌پردازی برای هفته آتی می‌کنید تا هفته‌ای با راندمان بالا در انتظارتان باشد.
د- صبح زود روز تعطیل از خواب بر می‌خیزید و روی برنامه‌های جدیدی که در ذهن دارید کار می‌کنید تا صبح شنبه با همکارانتان در میان بگذارید.

۸٫ به یک کنفرانس سالیانه تخصصی می‌روید و به برنامه این کنفرانس نگاهی می‌اندازید بیشتر زمان خود را صرف:
الف- حضور در کارگاهها و گروههای کوچک کاری می‌کنید که هدف آنها ارتقای بهره‌وری کارکنان و رضایت آنها است.
ب- حضور در پنل‌های تخصصی مرتبط با توسعه کارکنان و تعویض اختیار به آنها می‌کنید.
ج- حضور در کارگاههای مرتبط با پیشرفت شخصی و حرفه‌ای می‌کنید.
د- حضور در میزگردهایی با شرکت رهبران صنایع مرتبط، کارآفرینان سرشناس و رویدادهای صنفی می‌کنید.

۹٫ هیچ راه اجتنابی نیست و مجبورید تا یکی از کارمندان دوست داشتنی اما ناکارآمد خود را اخراج کنید. پس از آنکه ایشان را به حضور می‌خواهید و بعد از رساندن این خبر نه چندان خوشایند، شما:
الف- صحبتهای خود را با حرفهای انگیزشی و مشوق در خصوص استعدادهای فراوان او پی‌می‌گیرید.
ب- می‌پذیرید که به عنوان معرف او برای احراز مشاغل دیگر باشید.
ج- شماره و اطلاعات تماس یکی از دوستان کارفرمای خود را به او می‌دهید؛ فردی که شغلی مناسب ایشان در سازمان خود دارد.
د- گفت و گویی صمیمانه با او می‌کنید و تلاش می‌کنید تا مسیر شغلی آینده‌‌ی او را با توجه به استعدادهایش روشن‌تر کنید.

۱۰٫ یکی از کارمندانتان از شما تقاضای ترفیع و ارتقای شغلی می‌کند، حال آنکه شما ترفیع ایشان را زود تشخیص می‌دهید. پاسخ‌تان به او چگونه خواهد بود:
الف- به نرمی واکنش نشان می‌دهم اما قاطعانه به او می‌گویم که می‌تواند ظرف یک سال یا چیزی در این حدود، به موقعیت مورد نظر دست یابد.
ب- توضیح می‌دهم که به چه مهارتهایی نیازمند است و او را از طریق خود-ارزیابی تربیت می‌کنم تامهارتهای مورد نیاز را بیاموزد.
ج- به او کمک می‌کنم تا برنامه‌ای برای توسعه مهارتهای خود بچیند و پیشرفت او را به شخصه دنبال می‌کنم.
د- او را در خصوص دیگر پستهای سازمانی که می‌تواند متناسب با تیپ شخصیتی و مهارتهای او باشد راهنمایی می کنم و سعی می‌کنم تا او را به سمت هدف مطلوب‌تر هدایت کنم .
شیوه نمره‌دهی:
پاسخ‌های الف= ۱ امتیاز
پاسخ‌های ب= ۲ امتیاز
پاسخ‌های ج= ۳ امتیاز
پاسخ‌های د= ۴امتیاز

۱۰-۱۵ امتیاز- مدیریت به سبک داستی بیکر
شما مثل داستی بیکر، مربی بیس بال، مدیری حمایتگر هستید. سیاست‌ها و فرآیندها را به خوبی می‌دانید و سعی دارید تا کاری کنید که اعضای تیم به خوبی و سهولت کنار یکدیگر کار کنند. چندان سنت‌شکنانه و خارج از چارچوب فکر نمی‌کنید، اما به شکل آهسته و پیوسته همراهان خود را هدایت و راهنمایی می‌کنید. شما برای سازمان ارزشمند هستید چرا که تعارض را در حداقل خود حفظ می‌کنید. و تحمل و صبر ناملایمات را دارید. شما مدیری هستید که به دور از حواشی، اتوبوس سازمان را آهسته و پیوسته می‌رانید و خیلی‌ اهل ماجرا جویی و البته نوآوری در مسیر نیستید.
چنانچه بتوانید میزان مشارکت اعضای تیم خود را ارتقاء دهید به بهره‌وری بالاتری دست خواهید یافت.

۱۶- ۲۵ امتیاز-  مدیریت به سبک فیل جکسون؛ مربی افسانه‌ای بسکتبال
شما قادرید مثل فیل جکسون، از سد پیچیدگی‌های بازی به کمک بازیکنان بلندقامت و شایسته خود عبور کنید و تمام تمرکز تیم را روی موفقیت جلب کنید.  هر چند برای خود استراتژی دارید، اما بیش از آینده، امروز را  در می یابید. شما می‌دانید که چگونه شخصیت‌های ناسازگار را طوری کنار هم قرار دهید که حتی در صورتی که بهترین عملکرد خود را نشان ندهند باز بتوانند تیم را به اهدافش برسانند. سازمانها به شما نیاز دارند، چون دنیا هر لحظه در حال تغییر است و شخصیت‌هایی نظیر  شما می‌توانند خود را با شرایط مختلف وفق دهند. برگ برنده‌‌ی شما شاید توانایی‌تان در کشف و پرورش استعدادها باشد.

۲۶- ۳۵ امتیاز- مدیریت به سبک وارن بافت
شما در کشف فرصت‌ها و بهره‌گیری از آنها عالی هستید. شما مدیری الهام بخش در سرد و گرم روزگار هستید و می‌توانید هم در اوقات خوشی و هم ناخوشی، کارکنان خود را همچنان مشتاق و علاقمند حفظ کنید.
به‌علاوه، مهارتهای بالایی در تفویض اختیار دارید و به همین دلیل قدرت جانشین پروری‌تان بسیار بالا است. سازمانها به شما نیاز دارند چرا که موفقیت‌ تنها  زاییده‌ی خیال پردازی و تولید ایده نیست، بلکه برنده‌ها کسانی هستند که بتوانند تجسم موفقیت را تحقق بخشند. تلاش کنید تا با مطالعه و مهندسی معکوس رهبران بزرگ جهانی و الگوبرداری آگاهانه از ایشان، خود را ارتقاء دهید.

۳۶-۴۰ امتیاز- سبک مدیریت رهبروار
چشم انداز شما قدرتمند و باشکوه بوده و همچون فانوسی در میان تاریکی‌های دریا، دیگران را متقاعد به پیروی از آن می‌کند. شما توانایی نفوذ در دل دیگران را دارید. هرچند ممکن است مثل هر انسانی اشتباه کنید، اما با توجه به محبوبیت و قدرت تمرکزتان می‌توانید سکَان سازمان را بدست گرفته و آن را از امواج سهمگین بحران دور کنید.
بهتر است به مدیران خود تفویض اختیار کرده و از زمان‌تان بیشتر برای کشف فرصتها، خلق و آفرینش ایده‌ها، الهام بخشی و انگیزش استفاده کنید. در قامت یک رهبر سازمانی، لبخند به لب داشته باشید، مدیریت نگاه را رعایت کرده، قانون انصاف و انسانیت را رعایت کنید و پرکار و الگوی نظم باشید.

 

نکته پایانی: در جهان دانش‌محور امروز برخوردار بودن از مهارتهای مدیریتی برای موفقیت فردی که مسئولیت سازمانی را عهده‌دار است کافی نیست، لذا مدیران باید ضمن داشتن شناختی اساسی از  شباهتها و تفاوتهای «مدیریت» و «رهبری» بتوانند  این دو فعالیت را در جهت تحقق اهداف سازمان باید با هم  تلفیق کنند. لذا  یک سازمان موفق برای دست یافتن به چشم‌انداز خود نیازمند توجه همزمان به دو مقوله «رهبری» و «مدیریت» است.

منبع: سایت شخصی آقای درگی

اشتراک مطلب:

Cheap Yeezy Boost 350 V2 Yecheil The Pisanis are a hockey family as well. Blair/John Nolen intersection: This project is for replacing pavement, curb, gutter, and sidewalk at the intersection of Blair Street and John Nolen Drive. To 6., and amending Section 28.185(7)(b) of the Madison General Ordinances to add a Demolition and Removal standard requiring the Plan Commission to consider the proposed impact of a building relocation on city terrace trees.Cheap Yeezy Boost 350 V2 Sizing Madison residents may also bring their Christmas trees to one of the Streets Division drop off sites. During the deliberations, Nawaz said that an irreversible process of elimination of militants had started. Roof, plumbing, structural, HVAC). He promises that Sony will continue to innovate with the new system allowing fans to enjoy unique experiences.. A key component of our strategic plan is to significantly increase our number of exceptional graduate students, and our commitment to world class research. Pizza Hut is also very popular, and is Adidas Yeezy Boost 350 V2 Blue Tint in the "fine dining" category.