علی بابا در اوج!

Print Friendly, PDF & Email

شرکت علی بابا یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های تجارت الکترونیک و خرید و فروش آنلاین روز جمعه وارد بازار بورس نیویورک شد. این کمپانی ۲۵ میلیارد دلار در وال استریت سرمایه‌گذاری کرده و ارزش‌گذاری ابتدایی هر سهم این شرکت بزرگ چینی ۶۸ دلار اعلام شد اما در تالار بورس هر سهم این شرکت تا ۷۰/۹۲ دلار معامله شد. این یکی از بزرگ‌ترین عرضه سهام در بازار بورس به‌شمار می‌آید. به گزارش اکونومیک تایمز، ورود مقتدرانه علی بابا به وال استریت، سهامداران عمده این تالار بورس را شگفت‌زده کرد. وال استریت روز جمعه به رنگ نارنجی علی‌بابا درآمد. بورس نیویورک در هیجان هجوم سرمایه‌گذاران برای خرید سهام علی بابا بود و همه در وال استریت بارانی به تن داشتند اما نه برای باران واقعی بلکه باران اسکناس.

این کمپانی توانست پس از رونمایی در هر دقیقه بیش از ۱۰۰ میلیون سهم را به فروش برساند که در نوع خود یک رکورد به شمار می‌رود. پس از آغاز معاملات در بازار بورس نیویورک سهام این شرکت ۳۷ درصد افزایش پیدا کرد و از ۶۸ به ۹۳ دلار رسید این درحالی است که در میانه روز به ۹۸ دلار هم رسیده بود. ارزش سهام علی بابا به رقم ۴/۲۳۱ میلیارد دلار رسیده که این بسیار بیشتر از ارزش سهام کمپانی فیس بوک در بازار بورس نیویورک است.

Alibab1a

«جک ما» بنیانگذار شرکت علی‌بابا هم دیروز در مراسم آغاز به کار بازار بورس نیویورک حضور پیدا کرد.

«جف دور» تحلیلگر اموراقتصادی و بازار بورس می‌گوید: «در مقیاس بین‌المللی شاهد رشد ۱۸ تا ۲۰درصدی هستیم. در این مقطع سنجیدن دقیق میزان موفقیت این شرکت در آینده بسیار مشکل است زیرا شرکت‌های «آمازون» و «ئی بی» شناخته شده و به مشتریان بسیار نزدیک هستند. اعتقاد دارم این موضوع هزینه زیادی برای علی‌بابا خواهد داشت. به اعتقاد من باید تحولات را طی ۳ تا ۵ سال آینده زیرنظر گرفت».

با ورود مقتدرانه علی‌بابا به تالار بورس نیویورک، سهام یاهو، فیس‌بوک و دیگر غول‌های الکترونیکی سقوط کرد. به نظر می‌رسد در آینده جک ما باید خود را برای تلافی این شرکت‌ها در ارزش‌گذاری‌های سهامشان آماده کند.

برخی تحلیلگران ورود علی‌بابا به بازار بورس نیویورک را نشانی از جاه‌طلبی‌های این شرکت برای حضور گسترده در بازارهای جهانی تعبیر می‌کنند. با این همه مهم‌ترین بازار تجاری برای علی‌بابا کشور چین باقی خواهد ماند؛ کشوری که طبقه متوسط آن رو به افزایش است و بازار تجاری‌اش نوید روزهایی پررونق در آینده را می‌دهد.

نخستین گام؛ مستحکم

ورود به بازار بورس نیویورک و ارزش‌گذاری بالای هر سهم علی‌بابا ارزش این شرکت را به مرز ۱۶۸میلیارد دلار رسانده است. این رقم با توجه به تحولات بازار بورس قابلیت تغییر خواهد داشت. گروه علی‌بابا با بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر حدود ۴۵درصد از تجارت الکترونیک کل چین را در اختیار دارد و به گفته کارشناسان، اکنون این شرکت چینی برای جبران حضور کم رنگش در بازار فروش تلفن‌های همراه در چین است که بازار بورس نیویورک را هدف گرفته است.

چین بزرگ‌ترین جمعیت آنلاین دنیا را در اختیار دارد. طبق آخرین برآوردها بیش از ۳/۱میلیارد نفر در این کشور به صورت فعال از اینترنت استفاده می‌کنند و به همین علت است که شرکت‌های اینترنتی نظیر علی‌بابا توانسته‌اند در مدت زمان کوتاهی در این کشور رشد کنند. سود خالص علی‌بابا در سال مالی ۲۰۱۳-۲۰۱۴ به رقم ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است. موسسه «استاندارد‌ اندپورکاپیتال» این شرکت را در رده ۴۰ شرکت غول پیکر دنیا قرار داده است.

بلندپروازی‌های علی‌بابا

علی‌بابا که آن را بزرگ‌ترین شرکت تجارت الکترونیک آنلاین دردنیا می‌دانند در سال ۲۰۰۳ وب‌سایت تابائو را راه‌اندازی کرد؛ وب‌سایتی که امروزه نامش به عنوان یکی از پربازدیدترین وب‌سایت‌های اینترنتی ثبت شده است. هرکسی این امکان را دارد که در این وب‌سایت یک صفحه فروش باز کند و اجناسش را بفروشد. امروزه ۸۰ درصد خرید‌های آنلاین درچین به پای علی‌بابا نوشته می‌شود. درکنار وب‌سایت تابائو، دو وب‌سایت دیگر هم با عملکردی مشابه وجود دارند: «تی مال» و «علی‌بابا دات کام» که هر دو زیرمجموعه شرکت علی‌بابا هستند. نقل وانتقال پول در این وب‌سایت‌ها از طریق سیستمی به نام «علی پی» انجام می‌شود که عملکردی مشابه با سیستم شناخته شده «پی‌پل» دارد. شرکت علی‌بابا در سال ۱۹۹۹ توسط جک ما، یک معلم ساده زبان انگلیسی در شهری در شرق چین راه‌اندازی شد. این شرکت هم‌اکنون ۲۵ هزار کارمند و نزدیک به ۳۰۰ میلیون مشتری دارد. البته مدت‌هاست که علی‌بابا صرفا یک وب‌سایت خرید و فروش آنلاین نیست. این شرکت حالا صاحب یک سرویس پستی ویژه، یک سرویس آنلاین عرضه کارت، یک پلتفرم اینترنتی نظیر یوتیوب و حتی یک باشگاه فوتبال به نام خود است.

منبع این مطلب سایت ارانیکو می باشد.

اشتراک مطلب:

Cheap Yeezy Boost 350 V2 Yecheil The Pisanis are a hockey family as well. Blair/John Nolen intersection: This project is for replacing pavement, curb, gutter, and sidewalk at the intersection of Blair Street and John Nolen Drive. To 6., and amending Section 28.185(7)(b) of the Madison General Ordinances to add a Demolition and Removal standard requiring the Plan Commission to consider the proposed impact of a building relocation on city terrace trees.Cheap Yeezy Boost 350 V2 Sizing Madison residents may also bring their Christmas trees to one of the Streets Division drop off sites. During the deliberations, Nawaz said that an irreversible process of elimination of militants had started. Roof, plumbing, structural, HVAC). He promises that Sony will continue to innovate with the new system allowing fans to enjoy unique experiences.. A key component of our strategic plan is to significantly increase our number of exceptional graduate students, and our commitment to world class research. Pizza Hut is also very popular, and is Adidas Yeezy Boost 350 V2 Blue Tint in the "fine dining" category.