چگونه درآمد نامنظم خود را مدیریت کنید

Print Friendly, PDF & Email

بسیاری از افراد، به خصوص افراد خوداشتغال، درآمد ثابت ماهانه ندارند. اما تلاش برای تنظیم بودجه با دریافتی نامنظم، امکان‌پذیر است.
ساختن طرحی برای مدیریت بودجه، یعنی اینکه درآمدها و هزینه‌های تان را پیگیری کنید تا بتوانید برای رسیدن به اهدافتان پول بیشتری داشته باشید. چنین طرحی، از سه جزو لازم تشکیل شده است: هدف، برآورد هزینه‌ها و برآورد درآمد. اگر نتوانید درآمدتان را تخمین بزنید، نمی‌توانید برای آن برنامه‌ریزی کنید. باید گفت افراد زیادی هستند که چنین موقعیتی دارند، از مامورین فروشی که درآمدشان به صورت حق‌العمل کاری است، تا افرادی که خود اشتغال هستند.
وقتی می‌خواهید برای یک درآمد متغیر برنامه ریزی کنید، هیچ تکنیک ساده‌ای وجود ندارد که با استفاده از آن بتوانید مسائل غیرقابل پیش‌بینی را به طور دقیق پیش‌بینی کنید و هر چقدر درآمد شما تغییرپذیری بیشتری داشته باشد، این برنامه‌ریزی سخت‌تر خواهد بود. اگر نوسان درآمدی شما بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است، چندان مهم نیست، اما درآمدهایی که نوسان بسیار زیادی دارند، مشکل‌زا هستند. درآمد سال ۲۰۰۹ من، نسبت به سال ۲۰۰۸ افزایش ۹۰ درصدی داشت که برای من کاملا غیرقابل پیش‌بینی بود. در سال ۲۰۱۲ نیز درآمدی دو برابر سال ۲۰۱۱ داشتم که باز هم برای من غافلگیرکننده بود. بنابراین، افرادی مثل من که درآمدهای کاملا پرنوسانی دارند، چه باید بکنند؟ برای برنامه‌ریزی مناسب، پیگیری سه مرحله زیر پیشنهاد می‌شود:

مرحله اول: ایجاد برنامه‌ای برای هزینه‌ها
برنامه ریزی بودجه خود را با چیزی شروع کنید که قابل تخمین زدن است؛ یعنی هزینه‌هایتان. بعد از اینکه برنامه را تنظیم کردید، هزینه‌ها را با استفاده از یک ابزار رایگان آنلاین به نام PowerWallet، دنبال کنید. برای استفاده از این ابزار، یک حساب رایگان باز کنید و اطلاعات حساب جاری بانکی تان را در آن وارد کنید. بعد از آن، سایت به صورت اتوماتیک هزینه‌های شما را پیگیری می‌کند و در فهرست مخارجی را که خودتان ایجاد کرده‌اید، قرار می‌دهد. تنها کاری که شما باید به صورت دستی انجام دهید، این است که میزان پولی را که خرج کرده اید، وارد کنید. این نرم افزار، بسیار سریع‌تر از وارد کردن دستی هزینه‌ها در ترازنامه‌ها عمل می‌کند و وقت کمتری از شما می‌گیرد.

مرحله دوم: درآمدتان را تخمین بزنید
همان طور که گفته شد، هیچ راهکار قطعی برای این برنامه ریزی وجود ندارد. اگر فکر می‌کنید درآمد امسال شما به درآمد سال قبل نزدیک است، خیلی ساده درآمد پارسال را به ۱۲ قسمت تقسیم کنید و دریابید که درآمد امسالتان چقدر خواهد بود. اگر به صورت واقع بینانه انتظار دارید درآمد امسال بیشتر یا کمتر باشد، مبلغ مورد نظر را طبق آن تنظیم کنید. اما اگر هیچ ایده‌ای در مورد میزان درآمد امسالتان ندارید، نمی‌توانید آن را بهانه‌ای برای معطل ماندن قرار دهید و هیچ کاری نکنید.
به یاد داشته باشید که هنگام تخمین زدن هزینه یا درآمد، مجاز به اشتباه کردن هستید. تنظیم بودجه مثل رژیم غذایی نیست که مجبور باشید خودتان را از برخی چیزها محروم کنید، بلکه هدف این است که تصمیم بگیرید چگونه منابع‌تان را همگام با خواسته‌هایتان تخصیص بدهید.

مرحله سوم: درآمد متغیرتان را ثابت کنید
آیا دوست دارید درآمد ثابت و منظمی داشته باشید تا بهتر بتوانید برای آن برنامه ریزی کنید؟ خودتان این درآمد ثابت را ایجاد کنید.
برای این کار دو حساب بانکی باز کنید: یک حساب جاری و یک حساب پس‌انداز. هر زمان پولی دریافت می‌کنید، آن را در حساب پس اندازتان ذخیره کنید. سپس هر دو هفته (این بازه زمانی می‌تواند با توجه به برنامه زندگی یا میل شخصی شما تغییر کند و مثلا هر ماه یا هر هفته باشد) مبلغی را که برای حقوق ثابت خود در نظر گرفته‌اید، به حساب جاری منتقل کنید و آن را برای پرداخت هزینه هایتان یا سرمایه‌گذاری برای هدفتان خرج کنید.
ماه هایی که دریافتی خیلی زیادی دارید، پول بیشتری پس انداز می‌شود. زمانی هم که دریافتی بسیار کمی دارید، می‌توانید مبلغ مورد نظر را از پس اندازتان بردارید. در این‌صورت حقوق ماهانه شما ثابت باقی خواهد ماند.
اگر در پایان سال تراز پس‌انداز زیادی داشتید، آن را به ۱۲ قسمت تقسیم کنید و برای خودتان اضافه حقوق ماهانه‌ای در نظر بگیرید، اما اگر پس‌اندازتان کافی نبود، باید از حقوقتان کم کنید و در مورد هزینه‌هایتان تجدید نظری جدی داشته باشید تا بتوانید به تحقق اهدافتان کمک کنید.
کشف کردن مبلغ دقیق حقوقتان نیازمند زمان است، اما اگر درآمد پرنوسانی دارید، هیچ گاه به این مبلغ ثابت نمی‌رسید. البته موضوعاتی که در بالا گفته شد برای پیشرفت در کار است، نه رسیدن به کمال. حقیقت اینکه هزینه هایتان را زیر نظر می‌گیرید و برای رسیدن به هدف تلاش می‌کنید، این است که شانس رسیدن به موفقیت و نظارت بر پولتان را افزایش دهید.

چگونه بدهی مشتری را به موقع دریافت کنید
علاوه بر درآمد نامنظم، برخی افراد برای دریافت به موقع بدهی مشتریان خود مشکل دارند. برخی مشتریان بدهی خود را به موقع می‌پردازند، اما گاهی زمان زیادی طول می‌کشد که برای پرداخت بدهی اقدام کنند و این موضوع برنامه ریزی مالی را برای صاحبان کسب وکار مشکل می‌کند. از طرفی، برخی افراد می‌ترسند که اگر مشتری را در این مورد تحت فشار بگذارند، او را از دست می‌دهند و به بازاریابی خود صدمه می‌زنند.
راه حل ساده برای مواجهه با این‌گونه مشتریان این است که شرایط تشویقی را برای آنها به وجود آورید، مثلا برای مشتریانی که بدهی خود را ظرف مدت ۱۰ روز می‌پردازند، ۲ درصد تخفیف قایل شوید.
البته این روش برای همه کارآیی ندارد، اما سیاست «هویج» بهتر از رویکرد «چماق» برای مجبور کردن مشتری به پرداخت بدهی است.

منبع:دنیای اقتصاد

اشتراک مطلب:

Cheap Yeezy Boost 350 V2 Yecheil The Pisanis are a hockey family as well. Blair/John Nolen intersection: This project is for replacing pavement, curb, gutter, and sidewalk at the intersection of Blair Street and John Nolen Drive. To 6., and amending Section 28.185(7)(b) of the Madison General Ordinances to add a Demolition and Removal standard requiring the Plan Commission to consider the proposed impact of a building relocation on city terrace trees.Cheap Yeezy Boost 350 V2 Sizing Madison residents may also bring their Christmas trees to one of the Streets Division drop off sites. During the deliberations, Nawaz said that an irreversible process of elimination of militants had started. Roof, plumbing, structural, HVAC). He promises that Sony will continue to innovate with the new system allowing fans to enjoy unique experiences.. A key component of our strategic plan is to significantly increase our number of exceptional graduate students, and our commitment to world class research. Pizza Hut is also very popular, and is Adidas Yeezy Boost 350 V2 Blue Tint in the "fine dining" category.